Iskanje kupca v stečajnem postopku za bioplinarno, zemljišča in sončno elektrarno se nadaljuje.

Agencija za okolje je podjetju Ecos center odvzela okoljevarstveno dovoljenje (OVD) za lendavsko bioplinarno. To lahko pomeni korak bližje uresničitvi zahteve okoliških prebivalcev in lokalne skupnosti, da se nedelujoča bioplinarna, od katere se je poleti 2017 širil neznosen smrad, dokončno zapre. Bioplinarna se zdaj prodaja v stečajnem postopku lastniško povezanega podjetja Ecos.

Pričakujejo pritožbo

Razlog za odvzem OVD je bila ugotovitev, da upravljavec ni v roku izvršil pravnomočne odločbe pristojnega inšpektorja o uskladitvi obratovanja naprave s pogoji iz okoljevarstvenega dovoljenja.

"Agencija še ne razpolaga s podatkom, kdaj in ali je bila odločba upravljavcu vročena (povratnica o vročitvi še ni prispela), zato je prezgodaj govoriti o tem, kdaj bo odločba pravnomočna," so nam sporočili iz okoljske agencije. Možnost pritožbe so namreč doslej člani družine Jožefa Pavlinjeka kot lastniki obeh povezanih podjetij zmeraj izkoristili.

Kronično neplačevanje
Podjetje Ecos, ki je od oktobra 2017 v stečajnem postopku, je OVD za predelavo odpadkov decembra 2016 preneslo na povezano podjetje Ecos center. To je s tem prevzelo tudi upravljanje naprave, v najemu pa jo je imelo tudi po začetku stečajnega postopka podjetja Ecos. Stečajni upravitelj Matjaž Nanut, ki je podpisal najemno pogodbo, je v svojih poročilih ves čas ugotavljal, da podjetje Ecos center ne poravnava najemnine v višini približno pet tisoč evrov na mesec, v zadnjem poročilu, objavljenem 30. januarja letos, pa je navedel, da je upravljavska pogodba prekinjena zaradi neplačevanja najemnine in poravnavanja stroškov ter zaradi več ugotovljenih nepravilnosti. Bioplinarni je namreč grozil odklop električne energije, zato je omrežnino namesto najemnika plačal stečajni dolžnik. Prav tako je bilo treba na novo skleniti pogodbo o dobavi električne energije.

Stečajna masa podjetja Ecos se bo prodajala v kompletu
Čeprav odvzet OVD nima velikega vpliva na potek stečajnega postopka, ker bo moral kupec naprave okoljsko dovoljenje prenesti na novega upravljavca in pri tem izpolnjevati enake pogoje, kot če bi dovoljenje pridobival na novo, je učinek tega vendar pomemben. Spomnimo namreč na razburjenje javnosti, ko je ministrstvo za okolje in prostor marca lani zaradi pritožbe razveljavilo odločbo Agencije za okolje, s katero je novembra 2017 na osnovi inšpekcijskih ugotovitev za sporno lendavsko bioplinarno razveljavila OVD.

Po dveh neuspelih javnih dražbah se bo zdaj premoženje stečajnega dolžnika, torej bioplinska naprava, zemljišča v Lendavi in Šalovcih ter sončna elektrarna, prodajalo kot celota z zbiranjem ponudb.

VIR: vecer.com / Majda H. / Foto Nataša J.