V romskem naselju Dolga vas so danes tudi uradno predali namenu Večnamenski romski center Dolinsko (VNRC Dolinsko), kjer se bodo odvijale različne aktivnosti, namenjene bo predvsem otrokom, kot je projekt učne pomoči romskim učencem in dijakom. Zbrane je nagovoril tudi predsednik države in poudaril, naj ta hiška simbolizira močno hišo sožitja.
Gre za manjšo investicijo, ampak pomembno pridobitev in veliko gesto, je ob tem povedal lendavski župan Anton Balažek. Zbrane pa je nagovoril tudi predsednik države Borut Pahor in poudaril, da si želi, da bi ta majhna hiška, ki tematizira druženje romskega in neromskega prebivalstva, dobro služila svojemu namenu ter spodbujanju sožitje in spoštovanje.
Sam namreč opaža, da je strpnost, pa ne toliko v Sloveniji bolj v širšem družbi, vse redkejša in da je vse več surovega in žaljivega govorjenja, žrtve nestrpnosti pa so predvsem manjšine. »Nestrpnosti, ki jo širimo ali spregledamo, smo lahko slej ko prej deležni tudi sami.« Povedala je še, da so tudi Romi pogosto deležni diskriminacije in so v Evropi še vedno bolj ali manj diskriminirani. Predstavniki te 10, 12 milijonske po celem svetu razseljene skupnosti, pa nimajo niti približno enakih pogojev za kakovostno bivanje kot ostalo prebivalstvo. Ker so Romi tudi žrtve vseh treh totalitarizmov, je prav, da se 23. avgusta, na evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, spomnimo na Rome, tudi zato, ker jih zgodovinski spomin velikokrat pozablja.
VNRC Dolinsko je tudi prostor, kjer se bodo izvajali različni programi, že od postavitve dalje pa tu sodelujejo vsi občani ne glede na to ali so Slovenci, Romi ali Madžari, je povedal Balažek. Ta objekt je namenjen vsebinam, ki so univerzalne, in za Lendavo kot večjezično in več kulturo skupnost velikega pomena. Balažek: »Želim pa si, da Evropska skupnost uvidi, da ima take biserčke in da obstajajo območja in regije, kjer se o multikulturnost samo ne govori, ampak tudi v resnici funkcionira. Tako je tudi v Lendavi.«
Občina Lendava je za ta projekt namenila 20 tisoč evrov, hkrati pa skrbi tudi za urejanje in modernizacijo naselja, v katerem živi 150 prebivalcev. Imajo urejene priklope na pitno vodo, elektriko, ulično razsvetljavo, kot največji problem pa je Balažek izpostavil legalizacijo objektov v naselju. Ampak podobne zgodbe povezane z legalizacijo poznamo tudi v drugih krajih po Sloveniji in jih je potrebno urediti na nacionalni ravni, kajti dokler se to ne bo uredilo, bodo črne gradnje rasle še naprej.
Da je občina podprla in pomagala uresničiti idejo o skupnih prostorih v romskem naselju pa je zelo hvaležna tudi Nataša Horvat, občinska svetnica in spodbujevalka VNRC Dolinsko, ki dela z otroki in si prizadeva za njihovo boljšo izobrazbo. »Tudi s pomočjo različnih projektov in učne pomoči bodo imeli naši otroci več možnosti, da v svojih življenju uspejo,« je dejala. Zadovoljni pa so, da je med Romi v naselju 100 odstotni vpis v programe predšolske vzgoje in da prav vsi osnovnošolci nadaljujejo šolanje v srednješolskih programih. Poleg hiše in športnega igrišča pa je podjetje CEROP postavilo še otroško igrišče, ki je namenjeno najmlajšim, in pomeni prvi korak na poti odraščanja in pomemben element zgodnje socializacije.
VIR: vesnik.si / Foto Natasa Juhonov