V šestih letih je Lekova lendavska enota trdnih izdelkov proizvodnjo količinsko povečala za petkrat, število zaposlenih pa za štirikrat in številke še rastejo. Milenijske generacije ne privlačijo lepe besede, ampak to, ali se ima možnost razvijati.

Mariborčan Simon Rečnik je direktor Lekove lendavske enote trdnih izdelkov vse od leta 2013. V tem slovenskem farmacevtskem podjetju, natančneje v Lekovem obratu Prevalje, se je zaposlil že leta 2003, in to takoj po tem, ko je uspešno zagovarjal doktorat s področja organske kemije ter zaključil delo raziskovalca na ljubljanski fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo. Letos lendavska enota trdnih izdelkov obeležuje deset let obstoja in je ena od dveh lendavskih enot - druga, ki jo vrsto let vodi Gizela Štampar, proizvaja učinkovine za antibiotike, medtem ko Rečnikova enota skrbi, da so tabelete zapakirane v končni izdelek. Ker pa ob generičnih farmacevtskih izdelkih vse bolj pakirajo inovativna zdravila, in to za celotno skupino Novartis in 120 držav po svetu, so v zadnjih šestih letih in pol proizvodnjo povečali za petkrat, število zaposlenih, ki jih je zgolj v lendavski enoti z agencijskimi delavci okrog 500, pa za štirikrat. Celotna lendavska lokacija, delujoča že od leta 1982, ko je bil ustanovljen obrat kozmetike, pa ima več kot 640 redno zaposlenih in še okrog sto agencijskih delavcev.

Za razvojni preboj ključno leto 2015
Lendavska enota trdnih izdelkov je ključni moment v razvoju dosegla leta 2015, ko je bilo tam zgrajeno visokoregalno avtomatizirano skladišče. In če je ob začetku delovanja leta 2009 ta enota imela šest proizvodnih linij, jih bo letos že 25, kar je največ med Novartisovimi proizvodno-pakirnimi obrati, in namesto na začetku 35 zaposlenih, ima zdaj že več kot 400 redno zaposlenih. Tem impozantnim številkam je treba dodati, da je Novartis v lendavsko enoto trdnih izdelkov v desetletju investiral več kot 100 milijonov evrov, v 12 letih pa v celotno lendavsko lokacijo dobrih 180 milijonov evrov. V zadnjih letih tu dosegajo vsako leto več kot 30-odstotno količinsko rast proizvodnje in zgolj lani so v več kot 120 držav sveta odpremili 171 milijonov pakiranj več kot 4000 zdravil, tablet in kapsul, iz Novartisovih tovarn po vsem svetu. Pomembno pa je, da je zdaj v Lendavi glavna Novartisova lokacija za zaključno stopnjo izdelave in oskrbovanja z zdravili najvišje dodane vrednosti, kamor sodijo inovativna zdravila, zlasti zdravila za raka.

V lendavski enoti trdnih izdelkov je okrog 90 odstotkov zaposlenih iz Pomurja, preostali so iz drugih slovenskih regij, okoli štirje odstotki iz sosednje Hrvaške. Ne zaposlujejo prav veliko tujcev, čeprav tovarna stoji na tromeji Slovenija-Madžarska-Hrvaška, saj je po besedah Simona Rečnika zelo pomembno, da ob tujih jezikih zaposleni znajo dobro slovensko. V skrbi za iskanje novih kadrov, zgolj letos jih bodo zaposlili še 50, pa dobro sodelujejo z lendavsko dvojezično osnovno in srednjo šolo, na slednji pridobijo tudi veliko kadra s področja strojništva in kemije. Zanimiv je podatek, da je povprečna starost v lendavskem obratu trdnih izdelkov le 31 let.

Celotna lendavska lokacija, delujoča že od leta 1982, ko je bil ustanovljen obrat kozmetike, ima več kot 640 redno zaposlenih.
 
Rečnik pravi, da v nekem trenutku preprosto ni bilo na trgu dela dovolj primernih kadrov, zato so zaposlili zelo mlade, ki so jih morali tudi ustrezno usposobiti. Skoraj 500 zaposlenim v enoti je treba dodati še okrog 50 zaposlenih invalidov pa tudi veliko zunanjih izvajalcev. "Zdaj je bitka za talente v slovenskih podjetjih tako velika, da moramo veliko delati na tem, da dobimo kadre, ki jih potrebujemo. Vsi delodajalci moramo vložitii ogromno napora, da smo uspešni. Delujemo v 'kljunu' Slovenije, le nekaj sto metrov od hrvaške in madžarske meje, in prav izgradnja pomurske avtoceste leta 2008 je pomenila velik preboj za to regijo, da se je lahko bolje razvijala.

Slovenija je danes bistveno drugačna
V njihovi enoti je več kot 170 ali tretjina višješolsko, visokošolsko ali podiplomsko izobraženih, med temi je po 15 magistrov farmacije in diplomiranih inženirjev. V proizvodnji pa iščejo predvsem profile tehnične stroke - strojne tehnike, elektrotehnike, mehatronike, tudi kemijske in farmacevtske tehnike. Ob proizvodnih delavcih zaposlujejo operaterje, mehanike in tehnike na linijah, vzdrževalce, na področju proizvodnega inženiringa, prav tako strokovnjake na naravoslovnih in družboslovnih področjih - planiranja poslovnih procesov, operativne nabave, logistike. "Slovenija je danes bistveno drugačna, kot je bila še pred nekaj leti. Dobra plača je predpogoj, a pomembni so tudi odnosi v podjetju pa možnosti za osebnostno rast, pomembna je tudi kultura podjetja, zaposlene spodbujamo k vedoželjnosti. Želimo, da razumejo naše poslanstvo - da smo na koncu farmacevtske oskrbovalne verige pri zdravilih za milijone bolnikov po celem svetu, ki se zanesejo na nas.

Povprečna starost zaposlenih v lendavskem obratu trdnih izdelkov je le 31 let
V podjetju imamo tradicionalno nizko fluktuacijo. Vendar so časi drugačni. Milenijske generacije ne privlačijo lepe besede, ampak to, ali se ima možnost razvijati. Gledamo pa, da imamo čim več kadra iz lokalnega okolja in geografsko čim bližje naši lokaciji. Ko smo popeterili proizvodnjo in početverili število zaposlenih, se je tudi v vodstvu Novartisa zgradilo veliko zaupanje v našo enoto, s čimer so nam zaupani najzahtevnejši projekti. Naš obrat je zelo konkurenčen, saj primerljiv z drugimi podjetji v Evropi po produktivnosti, in ker hitro širimo proizvodne kapacitete, imamo tudi načrte za nadaljnja vlaganja v razširitev proizvodnih objektov. Naša ambicija je, da še bolj krepimo svojo pozicijo strateškega Novartisovega obrata za pakiranje inovativnih zdravil, na primer za onkološka zdravila, zdravila po presaditvi organov. Ključni učinek vsega tega so kvalitetna delovna mesta, prenos inovativnih tehnologij v Slovenijo, priložnosti za razvoj zaposlenih, delo v stimulativnem in poslovno urejenem okolju," ne skriva optimizma Simon Rečnik.

Neupravičeni strahovi o razprodaji srebrnine
Novartis je Lek prevzel leta 2002 in tedaj so se širili različni neupravičeni strahovi, kaj bo razprodaja slovenske srebrnine tujim lastnikom prinesla slabega Sloveniji in slovenskemu gospodarstvu. V proizvodnji zdravil je pakiranje kot končna faza oskrbovalne verige izjemno občutljivo področje za morebitne reklamacije izdelkov. "Zato pravim, da v Lendavi iz tablet in kapsul delamo zdravila, na kar smo zaposleni ponosni. Na ta naša zdravila se pacienti po vsem svetu lahko zanesejo, da jim jih bomo ob pravem času v pravih količinah dobavili. Tekmujemo z več deset tovarnami znotraj Novartisa, ki zaposluje okrog 128 tisoč ljudi. Prav letos začenjamo pakiranje in dobavo več Novartisovih inovativnih zdravil, vključno z onkološkimi. Najbolj pa smo ponosni na naše globalno prodajano zdravilo po presaditvah notranjih človeških organov (ledvice, srce, jetra)," pravi Rečnik. V lokalni skupnosti že več let sodelujejo s humanitarno organizacijo Ozara, ki skrbi za duševno zdravje ljudi v Sloveniji in ima dnevni center tudi v Lendavi. Veliko let sodelujejo tudi z lendavskima dvojezičnima osnovno in srednjo šolo, pri čemer skušajo vzpostaviti most do potencialnih novih kadrov, pa tudi z novim lendavskim županom Janezom Magyarom so stkali dobre odnose.

VIR: vecer.com