Eden izmed večjih projektov lendavske občine v preteklem mandatu je bila kandidatura Lendave za evropsko prestolnico kulture leta 2025. Je zaradi menjave politične oblasti projekt ogrožen?
V Lendavi so aprila 2016 napovedali boj za naziv Evropske prestolnice kulture, kar je bila po mnenju takratnega župana Antona Balažka logična posledica vlaganj v kulturo. Lendava je po njegovih besedah stavila na multietičnost, večjezičnost in multureligioznost.
Dejstvo, da je Lendava obmejno mesto pa so dojemali kot prednost pri kandidaturi. Toda zadnje lokalne volitve so prinesle spremembo na županskem stolčku, zato so se pojavila vprašanja o tem, ali je projekt morda ogrožen. Kakšne so aktivnosti, smo preverili na lendavski občini, kjer so nam postregli s skopim odgovorom.
"Župan Občine Lendava Janez Magyar se bo v prihodnje sestal z ekipo, ki dela na projektu Lendava - Evropska prestolnica kulture 2025. Že v sredo, 16. januarja 2019, pa se bo v Lendavi sestal z ministrom za kulturo Dejanom Prešičkom. Na srečanju z ministrom bo govora tudi o projektu kandidature Lendava za EPK 2025," so nam sporočili iz lendavske občine.
Predsednik programskega sveta nepreklicno odstopil
Na tem sestanku pa zagotovo ne bo Aleša Štegra, predsednika programskega sveta za pripravo kandidature Lendave za EPK 2025. Ta je namreč na občino že poslal dopis v katerem nepreklicno odstopa s svojega položaja, njegov zapis si lahko v nadaljevanju preberete v celoti.
"Razlogi za odstop so izključno osebne narave. Še vnaprej sem na voljo, da z nasveti, informacijami ali kakorkoli drugače pomagam mojemu nasledniku. Obenem iz izkušenj vem, da ima kandidatura za EPK smisel le ob popolni podpori lokalnih političnih oblasti in širše lokalne skupnosti. Lokalna oblast je prva, ki mora v kandidaturi prepoznati svoj interes in smisel. Menim, da je prav, da se v novih političnih konstelacijah na novo premisli nadaljnja usoda in pot kandidature Lendave za EPK in da imate odločevalci pri vaših nadaljnjih korakih kar seda proste roke," je med drugim zapisal Šteger, pri čemer bi iz njegova zapisa lahko predvidevali, da naklonjenost projektu ni takšna, kot je bila pod vodstvom prejšnjega župana.
Po naših informacijah naj bi ekipo, ki je peljala aktivnosti za pripravo kandidature zapustil tudi Mitja Čander, eden ključnih akterjev in svetovalec pri projektu. Zato smo preverili kako odhod Štegra komentira župan Janez Magyar.
"To je njegova odločitev, z menoj se o tem ni pogovoril. Glede na to, da nisem imel z njim sestanka, njegove odločitve ne morem komentirati. Ne vem zakaj se je tako odločil," pravi Magyar.
Ta tekom svoje kampanje projektu EPK 2025 ni nasprotoval, je pa izrazil svoje pomisleke, ki so bili vezani predvsem na infrastrukturo in finančno sliko.
"Projekt EPK moramo jemati zelo pozorno, kajti smo na takšnem področju, kjer imamo velike prednosti pred konkurenco. Smo multikulturno območje. Imamo slovensko, madžarsko, hrvaško, srbsko in romsko kulturo. Vsekakor je konkurenca velika. Sploh Ljubljana, kjer imajo infrastrukturo urejeno in pripravljeno. Mi na drugi strani pa bi se morali za to na različnih investicijskih področjih zelo potruditi. Če bom sam izvoljen za župana, si ne bom dovolil, da sredstva, ki so v proračunu določena za razvoj vasi, krajevnih skupnosti in podobno, jemljemo in dajemo v nov projekt," je takrat dejal Magyar.
Bo aktivnosti prevzela Tanja Šimonka?
Kot smo izvedeli, naj bi po slovesu "stare" ekipe, vajeti prevzela Tanja Šimonka, nekdanja direktorica Javnega zavoda za kulturo in promocijo Lendava. Po naših informacijah naj bi odslej skrbela za družbene dejavnosti na občini. To smo seveda želeli preveriti tudi pri njej, prav tako nas je zanimalo, če sama verjame, da projekt še vedno lahko uspe.
"Uradno te informacije ne držijo," nam je povedala Šimonka, ki o vprašanjih na to temo ni želela podati drugega odgovora.
Mar to pomeni, da bo kandidatura za Evropsko prestolnico kulture splavala po vodi? Kdo ve, odgovori bodo zagotovo morali slediti dokaj hitro, dokumentacijo je namreč potrebno oddati v letošnjem letu.
VIR: Sobotainfo.com