Na Bukovniškem jezeru potekal 2. Otroški kraparski tabor, ki ga je organizirala kraparska sekcija iz Ribiške družine Lendava. Tabora se je udeležilo kar 14 mladih ribičev.

Z izvedbo 24-urnega kraparskega tabora za mlade ribiče želijo člani kraparske sekcije Ribiške družine Lendava motivirati mlajše generacije nad športnim ribolovom ter hkrati vzpodbuditi moralne vrednote do narave, okolja, rib in ostalega vodnega življenja. Pred začetkom ribolova so člani kraparske sekcije pripravili program skozi katerega so mladi ribiči spoznali Bukovniško jezero, vrste rib v Bukovniškem jezeru in način športnega ribolova Catch & Release.

Po zajtrku so se mladi ribiči razvrstili v skupine, kjer so po sklopih spoznavali in se učili vseh tehnik krapolova. Predstavljena jim je bila celotna kraparska oprema; od šotorja, ležalnika, palic, stojala za palice, blazine oz. bazena,  carp sackov, podmetalk, vreč za vaganje, do najmanjšega drobnega pribora, ki se največ uporablja pri omenjenem načinu ribolova.

"Mladi ribiči so se naučili več različnih načinov vezanja trnkov glede na vrste vab, ki se uporabljajo; glede na strukturo dna v vodi, kjer se izvaja krapolov ali drugih dejavnikov, ki poglavitno vplivajo na izbiro najustreznejšega načina," je dejal predsednik kraparske sekcije Ribiške družine Lendava Denis Čolnik.

S pomočjo akvarijev so otroci spoznali delovanje in obnašanje različnih navez v vodi, hkrati so naveze morali izdelati tudi sami. Videli so lahko kako se topijo razni PVA sistemi, kako dejansko vaba izgleda v vodi, kako se razne vabe topijo, obenem pa so pridobili veliko ključnih nasvetov s prve roke članov kraparske sekcije.

Preko krme za ribe so mladi ribiči spoznali precej vrst hrane, obenem pa so pridobili veliko znanja o tem, v kakšnih pogojih je posamezna izbira najbolj zanimiva za določeno vrsto ribe. Tudi ribe so se nasitile, saj so se mladi ribiči med drugim naučili pravilnega hranjenja s fračo, kobro, spombom in med drugim tudi z daljinskim čolnom.

Ob osvojenem znanju iskanja najbolj primerne lokacije za ribolov s pomočjo markerja ali deeperja so mladi ribiči praktično spoznali celoto krapolova, ki se je pričel po kosilu. Pod budnimi očesi članov kraparske sekcije so mladi ribiči krapolov izvajali  sami, le tu in tam je bil potreben le še kakšen nasvet ali majhna pomoč.

"Ob vsaki ujeti ribi je bilo veselje otrok neizmerno. Občudovanja vredno je bilo opazovati lepo ravnanje z ribami mladih ribičev, ki so prejeto znanje v dopoldanskem času pridno koristili do nedeljskega jutra. Tudi spanje v šotorih, na ležalnikih, je bila otrokom zanimiva izkušnja," je še dejal Čolnik.

VIR: Vesnik.si / Foto Denis Čolnik