Specialist za varjenje, rezanje, avtomatizacijo in robotizacijo potrebuje več prostora za razvoj, testiranje in proizvodnjo.
»Za mlade se je treba potruditi, da pridejo k nam, spoznajo naše delo in tudi ostanejo,« poudarja Renato Pahor, direktor podjetja VIRS iz Lendave, zlate gazele 2019, ki je specialist za varjenje. Z njim smo govorili o pregovornem odhajanju obmejnega prebivalstva na delo v Avstrijo in mladih, ki se tam odločajo tudi za šolanje, v katerega je vključena obvezna praksa.
Konjunktura spodbuja kadrovsko lakoto
»Tudi pri nas je pri strokovnem srednješolskem programu vključena obvezna praksa. Na leto tako dobimo vsaj deset srednješolcev, ki jih zanima delo pri nas, in tistim, ki jih prepričamo, ponudimo možnost štipendiranja in zaposlitve. Kadrov je tudi nam zaradi konjunkture začelo primanjkovati, zato že dalj časa štipendiramo študente strojništva in elektrotehnike ter iz tega naslova zagotavljamo vsaj neki dotok mladih,« pojasnjuje Renato Pahor.
Trenutno iščejo pet novih sodelavcev, ki jih potrebujejo v razvojnem oddelku, servisu in prodaji. Iščejo predvsem inženirje strojništva in elektrotehnike, ki bodo tako okrepili ekipo trenutno 40 zaposlenih. Od tega je kar tri četrtine sodelavcev inženirjev.
S plačami ne zaostajamo toliko za sosedi
»Praksa je obvezna tudi pri nas, in ne samo v Avstriji. Tudi iz Avstrije so že prihajali k nam dijaki na prakso. Če ostane dober perspektiven slovenski kader v Avstriji, je to velika škoda za pomurska podjetja. A če seštejemo vse vrste slovenskih prihodkov (plača, nadomestilo za prehrano in prevoz, plačan čas za malico ...) in jih delimo z efektivnim delovnim časom, potem plače v Sloveniji verjetno bistveno ne odstopajo od avstrijskih. Plače so seveda velik motiv za mlade, zato se je zanje treba potruditi, da pridejo v Slovenijo in tukaj ostanejo,« razmišlja Pahor.
Še več dobijo razvojniki in proizvodnja
Podjetje VIRS je v obdobju izjemne rasti. Medtem ko je lani podjetje ustvarilo sedem milijonov evrov prihodkov, jih bodo letos, kot kažejo podatki dozdajšnjega poslovanja, kar 8,5 milijona, prihodnje leto pa lahko na temelju naročil načrtujejo prihodke v vrednosti deset milijonov evrov.
Pred nedavnim so končali širitev prostorov za sestavo in montažo robotskih varilnih celic, s čimer so dosegli, da imajo skupaj za te namene dva tisoč kvadratnih metrov površin. A potrebujejo dodatne prostore za razvoj, testiranja, proizvodnjo in demonstracijski prostor.
Zato so ob poslovni stavbi že dokupili osem tisoč kvadratnih metrov. »Želimo zgraditi nove prostore velikosti tisoč kvadratnih metrov, ki jih potrebujemo za razvojni oddelek, demonstracije in preizkušanje ter proizvodnjo. Za projekt gradbeno dovoljenje že imamo, prvo lopato pa bomo zakopali prihodnje leto,« napoveduje Pahor. Naložba je vredna okoli 1,2 milijona evrov.
In kako v VIRS doživljajo korono in kako so pripravljeni na morebiten upad povpraševanja? »Korono smo zaznali toliko, da smo prihodke obdržali na približno enaki ravni kot v letu 2019, brez rasti. Vsi načrti so narejeni po scenariju 'minus', torej poslovanje v primeru upada prihodkov ni ogroženo,« pojasnjuje prva taktirka VIRS, Renato Pahor. Najbolj nepogrešljiv partner so za proizvodnjo avtodvigal, težko industrijo, avtoindustrijo ter podjetja v procesni opremi.
vir: finance.si