Če se v Murski soboti glede na odnos države do spodbud na tem področju izračun finančno ne izide, oovsem drugače na iste zadeve gledajo v prvem slovenskem geotermalnem mestu, v Lendavi. Tam že desetletje z energijo geotermalne vrtine Le-2g ogrevajo okrog 600 stanovanj in nekaj javnih stavb.

Po besedah direktorja Stanovanjskega podjetja Lendava Igorja Kolenka imajo s sistemom odlične izkušnje. »Sistem deluje odlično in je najbolj racionalen ter najmanj obremenjujoč za okolje. Zaradi nekoliko nizke temperature termalne vode, ki dosega 65 stopinj Celzija, moramo sicer ob daljših hladnih obdobjih vodo dogrevati s plinom, a kljub temu in kljub sistemu oblikovanja cen ogrevanja v naši državi, ki geotermalnemu sistemu ni naklonjen, imajo naši uporabniki drugo ali tretjo najnižjo ceno ogrevanja v državi. Pri tem pa pozimi Lendava nikoli nima težav z onesnaženostjo zraka z delci Pm10, kot se to redno dogaja v Murski Soboti. V našem upravljanju je tudi nekaj stanovanjskih blokov, ki se še vedno ogrevajo s kurilnim oljem, in cena ogrevanja je tam občutno višja.«
 
Lendavčani razmišljajo o geotermalni elektrarni

Tudi lendavski župan Janez Magyar je zadovoljen z zdajšnjim sistemom, ki ga sicer kot koncesionar upravlja Petrol. Sam pa se ogreva za to, da bi se v Lendavi geotermija razvijala hitreje. »Namesto propadle rafinerije nafte bi radi, da se tu razvija ta, okoljsko neoporečna oblika pridobivanja energije. Prav v našem koncu geologi ocenjujejo, da so geotermalni potenciali v večjih globinah največji v državi, in zato bi radi, da bi pri nas nastala prva geotermalna elektrarna v državi, ob njej pa bi se potem lahko razvilo kmetijstvo v rastlinjakih, ogrevali bi lahko še več stanovanj in še kako drugače izkoristili to energijo. Mi se trudimo v tej smeri, svoje pa bo morala narediti tudi država s spodbudami in z manj zapletenimi postopki.«

VIR: delo.si